15 2b2ddSzukasz miejsca, które stanowi idealne połączenie naturalnego piękna i przygód? W takim razie musisz odwiedzić Pustynię Sucara w Kolumbii. Miejsce to, znane również jako El SENDERADO, jest wyjątkową pustynią położoną w pobliżu miast Santa Rosa de Cabal i Yotoco. Rozciąga się na obszarze 10 hektarów, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą spędzić trochę czasu w ciszy i spokoju na łonie natury. Jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć o tym magicznym miejscu, zanim zaplanuje się tam wycieczkę. W tym wpisie opowiemy Ci wszystko o Pustyni Sucara - jej historii, geografii, florze i faunie, możliwościach zakwaterowania, najlepszym czasie na odwiedziny itd.

Co to jest Pustynia Sucara?

Pustynia Sucara to magiczne miejsce położone w pobliżu miast Santa Rosa de Cabal i Yotoco w Kolumbii. Nazwa "Sucara" pochodzi od słowa "cerana", które jest nazwą rodzaju czarnej muchy żyjącej na pustyni. Pustynia zajmuje powierzchnię około 10 hektarów, co czyni ją idealnym miejscem dla tych, którzy chcą spędzić trochę czasu w ciszy i spokoju na łonie natury. Wizyta na Pustyni Sucara przeniesie Cię w czasie do czasów, gdy obszar ten był bujny i tropikalny, co stanowi kontrast w stosunku do dzisiejszej suchej pustyni. Pustynia Sucara jest wyjątkowa ze względu na swój barwny krajobraz oraz rzadką florę i faunę. Jest jak mała oaza na środku pustyni. Pustynia ta znana jest również jako El SENDERADO, słowo to pochodzi od hiszpańskiego słowa "sendero", które oznacza ścieżkę. Słowo Senderado oznacza więc ścieżkę prowadzącą przez przyrodę.

Historia Pustyni Sucara

Pustynia Sucara była niegdyś tętniącym życiem i bujnym lasem deszczowym, ale z czasem wyschła i stała się pustynią. Naukowcy uważają, że około 3 tys. lat temu Pustynia Sucara była ogromnym lasem deszczowym. Zmieniły się jednak wzorce pogodowe, co spowodowało spadek opadów. Wpłynęło to na roślinność na tym obszarze i bardzo powoli las deszczowy wysechł, stając się pustynią. Od tego czasu nic nie jest w stanie wyrosnąć na pustyni, co czyni ją miejscem wyjątkowym i delikatnym. Pustynia Sucara jest biosferą uznaną przez UNESCO. Jest także miejscem objętym Konwencją Ramsarską. Pustynia Sucara została po raz pierwszy odkryta w 1985 roku przez grupę kolumbijskich naukowców. Zachwycili się oni jej wyjątkowym pięknem i postanowili uznać ją za rezerwat przyrody.

Gdzie znajduje się Pustynia Sucara?

Pustynia Sucara znajduje się w Kolumbii, w pobliżu miast Santa Rosa de Cabal i Yotoco. Jest ona częścią Rezerwatu Biosfery Sucaraland, obszaru o powierzchni 1500 km2, który jest domem dla kilku endemicznych gatunków, w tym muchy sucarskiej. Pustynia Sucara znajduje się między miastami Santa Rosa de Cabal i Yotoco. Znajduje się ona w Rezerwacie Biosfery Sucaraland, który jest położony w południowej części departamentu Narino. Rezerwat Biosfery Sucaraland zamieszkuje około 12 000 osób, głównie rolników. Jest także domem dla różnych gatunków zwierząt, ptaków, gadów, płazów itp.

Geografia Pustyni Sucara

Pustynia Sucara jest wyjątkową pustynią ze względu na swój barwny krajobraz oraz rzadką florę i faunę. Jest jak mała oaza na środku pustyni. Pustynia ta znana jest również jako El SENDERADO, słowo to pochodzi od hiszpańskiego słowa "sendero", które oznacza ścieżkę. Słowo Senderado oznacza więc ścieżkę prowadzącą przez przyrodę. Pustynia Sucara jest najlepiej zbadaną pustynią na świecie ze względu na swoją unikalną florę i faunę.

Pustynia znajduje się w południowym departamencie Narino w Kolumbii. Jej współrzędne to 4° 44′ N i 76° 43′ W. Znajduje się między miastami Santa Rosa de Cabal i Yotoco, a jej powierzchnia wynosi 10 hektarów. Pustynia Sucara jest otwartą pustynią o klimacie tropikalnym. Temperatura jest bardzo wysoka przez cały rok. Grudzień, styczeń i luty to miesiące deszczowe. Pustynia Sucara ma piaszczystą glebę. Jest to również bardzo płaskie i skaliste miejsce.

Zakwaterowanie na Pustyni Sucara

Na Pustyni Sucara znajduje się kilka hoteli i eko-lodges. Można też rozbić namiot na pustyni i spędzić noc pod gwiazdami. Jeśli zdecydujesz się rozbić namiot, upewnij się, że zrobisz to w odległości co najmniej 2 kilometrów od pustyni Sucara. Hotele i eko-lodge na pustyni Sucara oferują różne rodzaje pokoi, w tym pokoje standardowe, pokoje deluxe, pokoje ekologiczne, apartamenty i inne. Niektóre z eko-pensjonatów na pustyni oferują także szlaki w dżungli, baseny i spa.

Atrakcje na Pustyni Sucara

Pustynia Sucara to magiczne miejsce, które można odwiedzić, aby doświadczyć niesamowitego połączenia przygody i spokoju. Jest kilka rzeczy, które można robić na pustyni.

- Odwiedź szlak Sucara Trail: Sucara Trail to dobrze utrzymany szlak, który prowadzi przez pustynię i jej piękne krajobrazy. Trasa ma około 10 kilometrów długości, a jej pokonanie zajmuje około 2 godzin.

- Poznaj pustynię podczas przygody z napędem 4WD: Jeśli szukasz przygód, możesz wybrać się na pustynię Sucara na wyprawę z napędem na cztery koła. W razie potrzeby można też wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.

- Zwiedzanie Pustyni Sucara nocą: Możesz odwiedzić Pustynię Sucara nocą, aby doświadczyć magicznego rozgwieżdżonego nieba i ciszy.

- Zwiedzanie Pustyni Sucara w ciągu dnia: Jeśli chcesz zobaczyć pustynię w całej okazałości, możesz odwiedzić to miejsce w ciągu dnia.

- Wędrówka do wodospadu Cascada de la Tejos: Możesz wybrać się na wędrówkę do wodospadu Cascada de la Tejos, który znajduje się w pobliżu pustyni Sucara. Jest to trudna wędrówka, dlatego polecana jest tylko doświadczonym wędrowcom.

- Spływ kajakowy po Rio Sucaras: Możesz popływać kajakiem po Rio Sucaras, która płynie przez pustynię. - Robienie zdjęć pustyni: Można spędzić trochę czasu na robieniu zdjęć pustyni.

- Odwiedź Stację Biologiczną Sucara: Jeśli interesujesz się ekologią i bioróżnorodnością, możesz odwiedzić Stację Biologiczną Sucara.

Jaki jest najlepszy czas na wizytę na pustyni Sucara?

Pustynia Sucara jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Jednak najlepszy czas na zwiedzanie pustyni to okres od listopada do kwietnia. Jest to pora sucha, która ułatwia zwiedzanie pustyni. Pora deszczowa trwa od maja do października, wtedy pustynia i szlaki są zalane. Temperatura jest bardzo wysoka przez cały rok i wynosi od 32 do 35 stopni Celsjusza. Można nosić lekką odzież i odpowiednie obuwie.