Jakie są główne zagrożenia dla rzepaku ozimego i jak im zapobiegać?

Rzepak to roślina, która pełni kluczową rolę w płodozmianie. Nie tylko chroni glebę przed erozją, ale także ma pozytywny wpływ na panujące w niej stosunki wodno-powietrzne. Niestety, ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne, uprawa rośliny staje się coraz bardziej wymagająca. Zobacz, jakie zagrożenia czyhają na rolników oraz co zrobić, aby utrzymać plantację w dobrym stanie.

Zagrożenia w uprawie rzepaku ozimego

Rzepak ozimy jest szczególnie narażony na ataki chwastów, które przez okres wegetacyjny konkurują z nim o wodę, światło czy substancje pokarmowe. Aby ograniczyć straty spowodowane obecnością chwastów, należy oczyścić plantację jeszcze przed zimą. Jeżeli głównym problemem są chwasty jednoliścienne, najlepszym wyborem będą preparaty na bazie: chizalofop-P-etylu (lub -tefurylu), fluazyfop-P-butylu czy kletodymu. W grupie środków ochrony roślinnych, rekomendowanych do zwalczania chwastów dwuliściennych jesienią, prym wiodą chlomazon i metazachlor. Warto przy tym zaznaczyć, że zabiegi wiosenne na chwasty mają wyłącznie charakter korygujący.

Jesienią na rzepaku można zaobserwować także symptomy świadczące o rozwoju takich chorób jak: sucha zgnilizna kapustnych, zgorzel siewek, szara pleśń czy czerń krzyżowych. Do ich zwalczenia wykorzystuje się fungicydy zawierające metkonazol, tebukonazol lub difenokonazol i chlorek mepikwatu.

Ochrona rzepaku – co warto o niej wiedzieć?

Program ochrony rzepaku obejmuje kilka kluczowych działań m.in. zastosowanie regulatorów wzrostu, walkę z chorobami grzybowymi oraz zwalczanie szkodników. Zabiegi, mające na celu eliminację patogenów grzybowych, są realizowane już jesienią – dzięki temu można zwalczyć chorobę w początkowej fazie rozwoju i ograniczyć szkody pośrednie. Szczególnie niebezpieczną chorobą rzepaku jest zgnilizna kapustnych, która zaburza wzrost oraz prowadzi pośrednio do uszkodzenia łuszczyn.

Ochrona upraw przed chorobami grzybowymi opiera się na kontroli progów szkodliwości. Jeżeli dojdzie do ich przekroczenia plantator stosuje odpowiednie fungicydy. Silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne czy nieodpowiednie nawożenie, mogą z kolei zwiększyć ryzyko wylegania, stąd też konieczność stosowania regulatorów wzrostu, które zapobiegają niekontrolowanemu wzrostowi roślin jesienią. Preparaty do skracania rzepaku pobudzają przy tym rośliny do rozbudowy systemu korzeniowego, a nierzadko zwalczają też choroby wywołane przez patogeny grzybowe. Aby uzyskać tak szerokie spektrum działania, wystarczy zaopatrzyć się w ŚON zawierający w składzie difenokonazol oraz paklobutrazol.