Rola zasilaczy w układach hydrauliki siłowej

Na co dzień w wielu sektorach przemysłu wykorzystuje się układy hydrauliki siłowej. Stanowią element konstrukcji maszyn, pojazdów czy też innych urządzeń. Za przygotowanie cieczy roboczej do pracy w tego typu układzie odpowiada zasilacz, który nazywany jest też stacją zasilania hydraulicznego. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega praca tego urządzenia, jaka jest jego rola oraz gdzie się je stosuje.

Czym są zasilacze w układach hydrauliki siłowej i jaką rolę pełnią?

Obecnie zasilacze hydrauliczne stanowią jeden z podstawowych elementów budowy układów hydrauliki siłowej. Ich podstawowym zadaniem jest przygotowanie cieczy roboczej (np. oleju hydraulicznego) do dalszej pracy. W dużym skrócie ich praca opiera się na działaniu pompy napędzanej silnikiem elektrycznym. Dzięki temu obserwuje się płynną pracę układu i stabilny przepływ cieczy. W zależności od potrzeb, zasilacz hydrauliczny może być traktowany jako źródło napędu urządzenia oraz jako element wykorzystywany w modernizacji maszyn stosowanych w różnych sektorach. Zasilacz dostarcza niezbędnej energii do tego, aby można było wykonać daną pracę. Obecnie na rynku dostępne są modele kompaktowe o większej mobilności oraz zasilacze stacjonarne.

Gdzie stosuje się zasilacze układów hydrauliki siłowej?

Urządzenia tego typu stosuje się zarówno w obiegach otwartych, jak i zamkniętych. Ich uniwersalność, efektywność i niezawodność sprawiają, że wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, w tym m.in. w:

  • przemyśle motoryzacyjnym (np. żurawie HDS, wywrotki, urządzenia hakowe i bramowe, ruchome podłogi, itp.);
  • przemyśle budowlanym (np. w koparkach, betoniarkach, dźwigach HDS, urządzeniach hakowych i systemach sterowania maszynami budowlanymi);
  • przemyśle morskim (np.: napędzanie wciągarek, dźwigów HDS, sterownic statków);
  • przemyśle rolniczym (w maszynach rolniczych różnego typu);
  • przemyśle produkcji maszyn (kołowroty hydrauliczne, prasy, urządzenia małej mechanizacji, siłowniki, wiertnice, wciągniki, pługi śnieżne, agregaty hydrauliczne);
  • przemyśle górniczym, hutniczym i wydobywczym;
  • transporcie (np.: windy samochodowe, wywrotki, platformy przeładunkowe, dźwigi, przyczepy, podnośniki hydrauliczne).

To tylko kilka przykładów. Tak naprawdę zasilacze hydrauliczne stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka niezawodność i większa siła pracy układu. Jeśli szukasz wysokiej jakości zasilacza, szeroką ofertę znajdziesz tutaj: https://hydromech.eu/pl/menu/ciezarowki/zasilacze-hydrauliczne-474.html.

W jaki sposób wydłużyć żywotność zasilacza w układzie hydrauliki siłowej?

Odpowiednio dobrany, a następnie użytkowany zasilacz w układzie hydrauliki siłowej to gwarancja bezpiecznej i niezawodnej pracy. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób serwisować urządzenie. Obowiązkiem właściciela jest regularne monitorowanie stanu oleju hydraulicznego w zbiorniku. Dzięki temu w porę zdiagnozujesz zbyt mały poziom oleju, który może doprowadzić do poważnej awarii. Ponadto warto kontrolować: temperaturę oleju hydraulicznego oraz prawidłową pracę całego układu. To klucz do tego, aby wydłużyć jego żywotność.