Jak obliczyć swoje wydatki: Prosty przewodnikWydatki są nieuniknioną częścią życia, szczególnie gdy żyjesz nim sam. Niezależnie od tego, czy wynajmujesz kawalerkę, czy kupujesz swój pierwszy dom, zawsze będą istniały miesięczne koszty, które trzeba będzie zapłacić. To zupełnie naturalne, że martwisz się o to, ile pieniędzy wydajesz każdego miesiąca - w końcu rachunki się sumują! Ale martwienie się o swoje wydatki nie musi być negatywnym doświadczeniem. W rzeczywistości, dokumentowanie i zrozumienie swoich wydatków jest doskonałym sposobem na zapewnienie, że nie będziesz nadmiernie wydawać w przyszłości. W końcu wiedza o tym, co wydajesz, pomaga ci zrozumieć, na co idą te pieniądze.

Jak śledzić swoje wydatki za pomocą arkusza kalkulacyjnego

Kiedy śledzisz swoje wydatki, chcesz się upewnić, że uwzględniasz wszystkie swoje wydatki. To pomoże Ci upewnić się, że oszczędzasz wystarczająco dużo każdego miesiąca, ponieważ nie będziesz zaskoczony żadnymi niespodziewanymi wydatkami. Oto kilka kategorii, które warto uwzględnić w swoim arkuszu kalkulacyjnym:

  • Żywność i artykuły spożywcze - Restauracje i jedzenie na wynos są świetne, ale mogą się szybko zsumować! Upewnij się, że uwzględniasz koszty artykułów spożywczych i wszelkich innych artykułów spożywczych, które kupujesz.
  • Media - prąd, woda, internet i wszelkie inne rachunki za media, które masz każdego miesiąca powinny być dodane do tej kategorii.
  • Transport - Jeśli masz opłatę za samochód, ubezpieczenie lub inne wydatki związane z transportem, dodaj je do tej kategorii.
  • Zadłużenie - W tej kategorii znajdują się wszelkie płatności za pożyczki lub zadłużenie studenckie oraz miesięczne płatności za karty kredytowe.

Śledź swoje wydatki w miesiącu

Najlepszym sposobem, aby zacząć rozumieć swoje wydatki jest śledzenie ich przez miesiąc lub tak. W ten sposób będziesz w stanie zobaczyć, dokąd idą Twoje pieniądze i jakie rodzaje wydatków masz każdego miesiąca, abyś mógł zobaczyć, gdzie możesz je ograniczyć. Możesz nawet zauważyć, że niektóre wydatki są niepotrzebne, co jest zawsze dobrą rzeczą! Najłatwiejszym sposobem na śledzenie wydatków przez kilka miesięcy jest arkusz kalkulacyjny. Możesz stworzyć nowy arkusz lub dodać kategorie wydatków jako zakładki do istniejącego arkusza. Tak czy inaczej, będziesz mógł zobaczyć swoje wydatki i dochody w każdym miesiącu, co pomoże Ci dostrzec trendy i lepiej zrozumieć swoje wydatki. Kiedy będziesz śledził swoje wydatki, będziesz w stanie zobaczyć, na co idą Twoje pieniądze, co pomoże Ci dokonać zmian w razie potrzeby. Wiedza o tym, ile wydajesz każdego miesiąca, pomoże ci również oszacować, kiedy osiągniesz główne finansowe kamienie milowe, takie jak emerytura. A najlepsze jest to, że nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby śledzić swoje wydatki. Wszystko czego potrzebujesz to prosty arkusz kalkulacyjny i możesz zaczynać!