Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza dla domuOdpowiedni oczyszczacz powietrza to bardzo ważny element domowego układu wentylacyjnego. Dzięki niemu możemy skutecznie usunąć z pomieszczeń szkodliwe substancje. Warto więc wybrać taki model, który jest odpowiednio funkcjonalny i spełnia nasze oczekiwania. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Zanim dokonamy wyboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza, warto odpowiednio sprawdzić, czy jest on niezbędny. Oczywiście najlepszym sposobem jest zmierzenie zawartości zanieczyszczeń w pomieszczeniach.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacz powietrza może być różnymi typami urządzeń, które wykorzystują różne mechanizmy. Najpopularniejsze są oczyszczacze przemysłowe, które wdychają powietrze do środka, a następnie wypuszczają je wraz z zanieczyszczeniami takimi jak pył, włosy, ślady roślin i tak dalej. Zielone urządzenia znane są również jako oczyszczacze powietrza z ziołami. Prętki z zielonej herbaty są naświetlane i zawarte w nich promieniowanie UV powoduje, że są one w stanie wybić wszelkie szkodliwe substancje. Wybierając odpowiedni oczyszczacz powietrza, nie należy zapominać o jego parametrach technicznych. Na ich podstawie można wywnioskować, jakie zanieczyszczenia będzie on w stanie usunąć. Niektóre modele są przystosowane do usuwania szkodliwych substancji, które nie sędzią do pyłu, inne natomiast naświetlają i usuwają pył.

  • HEPA (High Efficiency Particulate Air) - to zasadniczo nowoczesne sposoby filtracji powietrza. HEPA wykorzystuje w swojej konstrukcji mikrofiltryczne materiały, które zostały zaprojektowane z myślą o oczyszczaniu powietrza o niskim stężeniu drobnoustrojów, w swojej budowie są one także doskonale przystosowane do wycięcia pyłów.
  • AGAF (Automatic Grade Air Filter) - to urządzenia stosowane w najróżniejszych przestrzeniach, nawet prawie nieogrzewanych, jak choćby w halach, magazynach, warsztatach, zakładach, salach bankietowych i wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość powietrza.

Wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza na zimę

Od ciepłej i suchości powietrza oczekuje się, że będzie ono było zbyt obciążone zawartością tlenu, co może być szkodliwe dla naszego zdrowia. W zimie natomiast takie warunki są wskazane, ponieważ wtedy w pomieszczeniach jest zbyt wilgotno i zbyt ciepło. W zimie zapotrzebowanie na tlen jest większe, dlatego oczyszczacz powietrza nie powinien go niszczyć, a wręcz odwrotnie. Wtedy najlepszym wyborem będą oczyszczacze powietrza o niskiej mocy. W domu powietrze często jest zanieczyszczone pyłem, włosowiskiem, tlenkiem węgla i innymi szkodliwymi substancjami. Te szkodliwe substancje nie są dla naszego organizmu niebezpieczne w niewielkich ilościach, jednak zbyt duże ich stężenie może mieć na nas bardzo niekorzystny wpływ. Powoduje to wywołanie uciężliwych i nieprzyjemnych dolegliwości w postaci zatok, kichania i zatrzymywania w oddech.